1تعمیرات تخصصی انواع تلویزیونهای LED . LCD . PLASMA
 تلوزیون های نسل جدید از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند
پنل(صفحه نمایش) – مین برد – تغذیه
تعمیرات تخصصی انواع تلویزیونهای LED . LCD . PLASMA

پنل:

تعمیر پنل (صفحه نمایش) تلویزیون ال ای دی و ال سی دی

تعمیرات تخصصی انواع تلویزیونهای LED . LCD . PLASMA
پنل

در بخش تعمیرات تخصصی انواع تلویزیونهای LED . LCD . PLASMA اصلی ترین قطعه و گرانترین بخش تلویزیونهای LED  و LCD  پنل و یا همان صفحه نمایش تلویزیون است که بیشتر مواقع حدود 70% ارزش یک تلویزیون را شامل می شود و این مسئله باعث شده تلویزیونهایی که در این بخش پنل مشکل پیدا می کنند برای تعویض پنل با مشکل هزینه بالا مواجه می شوند.در ادامه توضیحاتی در باره مراحل و شرایط تعمیر پنل تلویزیون ال ای دی و ال سی دی عرض می کنیم :

محدوده ایرادهایی گه در پنل تلویزیون های led و lcd ایجاد می شود بسیار گسترده است. شکستگی پنل (که در اثر ضزبه ، افتادن و موارد مشابه ایجاد می شود) ، آبخوردگی پنل تلویزیون که به نفوذ مایعات رسانا به داخل تلویزیون و آسیب دیدگی فلت های انتقال دهنده تصویر گفته می شود و ایرادهایی مثل خطوط عمودی و یا پیکسل سوختگی که در اثر کار کرد و استهلاک دستگاه ایجاد می شود بخشی از ایرادهای مختلفی است که در پنل تلویزیون های led و lcd ایجاد می شود. بسیاری از عیوبی که تلویزیونها در بخش پنل پیدا می کنند قابل تعمیر بوده و هزینه بسیار پایین تری را نسبت به تعویض پنل تلویزیون برای ما ایجاد می کند اما تعمیر پنل (صفحه نمایش) تلویزیون ال ای دی و ال سی دی شرایط و قواعد خاصی دارد که باعث می شود هر مورد تعمیراتی شرایط خاص خود را داشته باشد و نتوان یک قاعده را برای تعمیر همه آنها بیان کرد. با این وجود به بیان شرایط کلی در هر بخش می پردازیم:

شکستگی پنل تلویزیون:

تعمیرات تخصصی انواع تلویزیونهای

LED . LCD . PLASMA

تعمیر الجی (LG)  – تعمیر سامسونگ (Samsung) – تعمیر سونی (sony) و….

به طور کلی باید گفت که ایرادهایی که در اثر ضربه و عوامل مشابه ( خراش یا ساییدگی) در پنل تلویزیون ایجاد می شود قابل تعپنل شکستهمیر نبوده و تنها راه حل تعمیر تلویزیون در این حالت تعویض کامل پنل تلویزیون است. پنل تلویزیون یک مجموعه قطعه است که شامل سینی فلزی و بیس اصلی و لامپهای بک لایت و صفحات پولاریزه نور بک لایت و صفحه نمایش اصلی ( لیکوئید) است. در صورت موجود بودن پنل برای صرفه جوئی در هزینه می توان بخش لیکوئید را تعویض نمود به شرطی که آسیب واره شدید نبوده و باعث اسیب دیدگی صفحات پولاریزه نشده باشد.

آبخوردگی پنل تلویزیون :

تعمیرات تخصصی انواع تلویزیونهایLED . LCD . PLASMA تعمیر الجی (LG)  – تعمیر سامسونگ (Samsung) – تعمیر سونی (sony) و….

بسیاری از مراجعین از شنیدن این عبارت تعجب می کنند و فکر می کنند منظور  ریخته 1504981101_maxresdefaultشدن یک لیوان آب روی تلویزیون است اما آبخوردگی پنل تلویزیونهای ال ای دی و ال سی دی عبارتی است که برای نفوذ مایعات پاک کننده مانند شیشه شوی از فاصله بسیار کم بین قاب و صفحه نمایش تلویزیون بکار برده می شود. معمولا هنگام بازی کودکان و یا موقع تمیز کردن تلویزیون به علت اسپری کردن مستقیم مایع پاک کننده روی صفحه ، این مایعات که معمولا رسانا هم هستند از پایین پنل و فاصله بسیار کم بین قاب دستگاه و صفحه نمایش وارد دستگاه شده و به دلیل قرار گرفتن فلت های منتقل کننده اطلاعات تصویر در زیر پنل تلویزیون باعث اتصال پین های مختلف این فلت ها به هم می شوند که برخی از آنها ولتاژ و برخی دیگر اطلاعات تصویر هستند. عکس زیر نحوه قرار گیری فلت های انتقال تصویر بعد از پنل و چگونگی نفوذ مایعات از طریق پنل را مشخص می کند.

تعمیرات تخصصی انواع تلویزیونهای LED . LCD . PLASMA
آب خوردگی

تعمیر پنل تلویزیون ال ای دی و ال سی دی در اغلب موارد ایرادهایی مشابه و محدود ایجاد میکند اما در عمل باید گفت که بعلت ظرافت بیش از حد و ارتباط های میکرومیلی متری شاید هیچ دو تعمیری را نمی توان پیدا کرد که کاملا مشابه هم انجام شود

سیاه شدن و دو تایی شدن تصویر تلویزیون از یک طرف :

این ایراد بیشتر در تلویزیونهای سامسونگ و یا پنل های تولید شده توسط سامسونگ که در برندهای دیگر استفاده شده دیده می شود و ابتدا یک سوم بالای تصویر در سمت راست یا چپ دچار این حالت می شود و پس از مدتی استفاده به تدریج نصف و سپس تمام تصویر تلویزیون دچار این حالت می شود. در روزهای ابتدایی ایجاد شدن این ایراد images۹معمولا با کمی کار کردن تلویزیون عیب برطرف می شود که باعث می شود بیشتر مصرف کنندگان از تلویزیون به همین طریق استفاده کنند تا اینکه ایراد به حد زیادی پیش می رود و هزینه بیشتری باید برای تعمیر تلویزیون هزینه شود.

 

 

کند شدن تصویر تلویزیون:

این ایراد بیشتر در تلویزیونهای سامسونگ و سونی دیده می شود و تصاویر به حالت اسلوموشن نمایش داده شده و هاله ای از تصویر قبلی در تصویر بعدی دیده می شود. در مواردی این ایراد در یک سوم بالایی تصویر و گاها در تمام بخش های تصویر دیده می شود. این کند شدن تصویر تلویزیون به علت عدم واکنش صحیح پنل به اطلاعات وارد 9شده و پاسخگویی پیکسل ها است.

معمولا در ابتدای شکل گیری ایراد پس از گذشت مدتی از کارکرد دستگاه ایراد برطرف می شود که به تدریج این زمان بیشتر و بیشتر و ایراد گسترش پیدا می کند.در اغلب موارد تعمیر پنل تلویزیون ال ای دی و ال سی دی قابل انجام بوده و نیاز به تعویض پنل نیست.

 

 

مین برد:

مین برد MAIN BOARD:187df0a58cce4ffc51718e315f96ebfb.image.600x434

مین برد یا برد مادر اصلی ترین بخش تلویزیون به حساب می آیند.این برد در بر دارنده اطلاعات و دستور دهنده اصلی به قسمت های مختلف دستگاه است و پردازشگر تلویزیون و حافظه رم و ورودی و خروجی های مختلف از جمله ورودی صدا، تصویر، یو اس بی و HDMI و … نیز بر روی این برد قرار می گیرید. یک نمونه مین برد در پایین به نمایش گذاشته شده است. تعمیرات تخصصی انواع تلویزیونهای LED . LCD . PLASMA

تعمیر الجی (LG)  – تعمیر سامسونگ (Samsung) – تعمیر سونی (sony) و….

ایرادهای مین برد حدود ۶۰ درصد قابل تعمیر هستند  و تمامی تعمیرات به مدت ۶ ماه ضمانت کتبی دارند

mainboard-tv-samsung-ue40d5000-bn94-05301a

تغذیه:

برد تغذیه POWER BOARD

این برد همینطور که از نامش مشخص است وظیفه تغذیه برق قسمت های  مختلف را به عهده دارد. در مرکز  تعمیرات تخصصی انواع تلویزیونهای  LED . LCD . PLASMA تعمیر الجی (LG)  – تعمیر سامسونگ (Samsung) – تعمیر سونی (sony) و…. برد تغذیه قابل تعمیر هستند و ایراد های برد تغذیه معمولا به خاطر نوسانات برقی ایجاد میشود.۴

 

 

 

 

 

 

 

 

علی ابوالحسنیمشاهده نوشته ها

Avatar for علی ابوالحسنی

علاقه شدید به الکترونیک هر روز به دنبال یه چیز جدید در دنیای الکترونیک

3 دیدگاه

  • باسلام خدمت مهندس اول که تشکرازاطلاعات ومحبتی که داریدنسبت به هموطنانت دوم ببخشیدآموزش دارید

    • سلام ممنون از نظر شما
      فعلا اموزش نداریم ولی انشاالله دراینده قصد برگزاری اموزشگاه را داریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.